A Pázmány Péter Katolikus Egyetem irodái hamarosan új helyet kapnak a felújított falak között.
Alig egy hónappal ezelőtt, december közepén írtuk meg, hogy a Palotanegyed híres Kéményseprője, amely a Bródy Sándor utca 15. szám alatti épületben található, visszakerült a régi helyére. Azonban ez az új szobor csupán másolata az eredeti műnek, amelyet a múzeumi raktárba helyeztek. Az épület, amelyet Hild Károly tervezett és Del Vecchio (Devecis) Mihály kéményseprő mester rendelt meg több mint százhetven évvel ezelőtt (történetét korábban itt foglaltuk össze), most újabb átalakítás előtt áll.
A műemléket 2017-ben vásárolta meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem. Az udvari szárny és a melléképület lebontása után a szobrot is elszállították. Az egyetem világos tervekkel érkezett: a ház telke kapcsolódik a Szentkirályi utcai volt Nemzeti Tornacsarnokhoz, amely már a Pázmányhoz tartozik. Így az L alakú területen eredetileg jogi kar irodáit, különböző irodákat és közösségi tereket terveztek.
Az építészeti tervpályázat 2018-ban kihirdetett győztesének munkáját korábban bemutattuk, azonban ez a terv már elavult. Az egyetem 2022 nyarán, miután lezárult a kivitelezésre kiírt közbeszerzés, rájött, hogy a beérkező ajánlatok túl magasak voltak. Ennek következtében az utcáról nem látható új épületet nem építik meg, helyette a meglévő két épület átalakítására koncentrálnak.
2023 januárjában új tervpályázatot írtak ki, amelyben többek között kijelentették, hogy a Kéményseprő-ház esetében nem végzik el a falrestaurálási munkákat vagy díszítőfestéseket. A falfelületek levédésre kerülnek, így csak a lépcsőház mennyezeti festése marad látható. A munkák első szakasza ekkorra már lezárult, így a tetővel, pinceszinti falbontásokkal, vízszigeteléssel, valamint az elektromos rendszer és gépészet eltávolításával már nem kell számolniuk az építészeknek.
A pályázati eljárás győztesét végül májusban hirdették ki: a tervezési munkákat a tizenhárom ajánlattevő közül kiválasztott Masszi Építész Iroda nettó 54 millió forintért végzi el. Az egyetem most a kivitelezőt keresi: a vonatkozó közbeszerzést december 26-án írták ki, amelyben a következőket rögzítették:
– Az átalakítással a házat időszakos és csekély ügyfélforgalommal működő irodai funkcióra alkalmassá kell tenni.
– A második fázis magában foglalja a belső homlokzat felújítását, restaurálását, belső terek átalakítását, kapuzat és pincei ablakok, valamint az udvar helyreállítását és felújítását, beleértve a műemléki munkákat is.
– Ötven négyzetméternyi festőrestaurátori munkára lesz szükség, továbbá a nyílászárók restaurálására is számítani kell.
– A munkák becsült időtartama 300 nap, azaz tíz hónap.
A pályázók január 30-ig adhatják le az anyagaikat, így februárra várható, hogy kiderül, ki és mikor kezdheti el a munkálatokat.